سوالی دارید؟

یکی از تصمیمات مهمی که پس‌از خرید خودرو باید بگیرید، روکش‌کردن صندلی‌های خودرو است؛ چراکه نه‌تنها تاثیر روکش صندلی بر راحتی رانندگی کاملاً حس می‌شود، بلکه این کار، طول عمر مفید بخش داخلی اتاقک خودرو شما را نیز افزایش می‌دهد.

جالب است بدانید مزایای انجام روکش صندلی‌های خودرو، تنها به این دو مورد محدود نمی‌شود و مزیت‌های دیگری هم با انجام این فرایند شامل حال خودروی شما خواهد شد. در ادامه با ما همراه شوید تا در مورد روکش صندلی‌های خودرو بیشتر صحبت کنیم.

انواع روکش صندلی

روکش‌های صندلی خودرو انواع مختلفی دارند و هریک با توجه به ساختارشان می‌توانند مزایا و معایب مختلفی داشته باشند. تاثیر روکش صندلی بر راحتی رانندگی، بر هیچ‌کس پوشیده نیست و باید ببینید با کدام‌یک از این نوع روکش‌ها احساس راحتی بیشتری خواهید کرد. انواع روکش صندلی عبارت‌اند از:

روکش‌های چرمی

روکش‌های چرمی در دستۀ روکش‌های لوکس قرار می‌گیرد و بیشتر، جوان‌ترها طرف‌دار این نوع روکش‌ها هستند. روکش‌های چرمی، خود به انواع گوناگونی تقسیم می‌شوند:

 • چرم مشتقات نایلون: ضعیف‌ترین نوع روکش صندلی چرم، همین مشتقات نایلون است که دوام و عمر بسیار پایینی دارد. این روکش‌ها نسبت به چرم‌های باکیفیت‌تر ضخامت کمتری دارند و در قسمت دوخت چروک می‌شوند.
 •  چرم طبیعی: روکش صندلی چرم طبیعی بسیار گران است و البته طول عمر چندان زیادی ندارد.
 • چرم صنعتی: مناسب‌ترین روکش چرم برای صندلی خودرو، چرم صنعتی است؛ چراکه دوام، ماندگاری و کیفیت بسیار بالایی دارد. قیمت آن نیز نسبت به چرم طبیعی به‌صرفه‌تر است.

روکش‌های پارچه‌ای

متداول‌ترین شکل از روکش‌های صندلی، روکش پارچه‌ای است که تنوع بسیار زیادی دارد؛ چراکه در انواع رنگ‌ها و دوخت‌ها تولید می‌شود. مهم‌ترین نکته در مورد این روکش‌ها این است که هوا کاملاً در آن جریان می‌یابد و از تعریق سرنشینان نیز جلوگیری می‌کند.

روکش‌های ترکیبی

روکش‌های ترکیبی چرم و پارچه نیز طرفداران بسیار زیادی دارند و نسخه بهبود یافتۀ روکش‌های چرمی و پارچه‌ای هستند؛ زیرا معایب آن‌ها را ندارند و در بهترین کیفیت ممکن تولید می‌شوند.

روکش‌های حرفه‌ای

به‌جز روکش‌های متداول و معمولی، روکش‌های حرفه‌ای‌تر هم وجود دارند و تاثیر روکش صندلی بر راحتی رانندگی را ملموس‌تر می‌کنند برخی از این ر‌وکش‌ها دارای ماساژور نیز هستند و با عملکرد لرزشی، باعث جلوگیری از خسته‌شدن راننده می‌شوند. کسانی که تایم زیادی از روز را مشغول به رانندگی هستند، ترجیح می‌دهند از روکش‌های حرفه‌ای استفاده کنند.

بررسی فاکتورهایی که در انتخاب روکش صندلی باید در نظر گرفت

هنگام خرید و انتخاب روکش صندلی باید چند فاکتور مهم را مدنظر داشته باشید تا تاثیر روکش صندلی بر راحتی رانندگی را کاملاً حس کنید. این فاکتورهای مهم و اثرگذار عبارت‌اند از:

 • هنگام خرید روکش صندلی به نحوۀ دوخت روکش‌ها کاملاً دقت کنید. هرچقدر دوخت روکش قوی‌تر باشد، نگرانی از بابت بازشدن آن‌ها نخواهید داشت. درزهای بی‌کیفیت به‌سادگی از هم باز می‌شوند و هزینۀ جدیدی را برای شما می‌تراشند.
 • حتماً به الگوی دوخت پارچه و شکل برش‌های آن دقت کنید تا تناسب و زیبایی کافی را داشته باشد. هرچقدر در دوخت روکش از تکه‌های کوچک‌تری استفاده شده باشد، روکش دارای دوام و طول عمر بیشتری خواهد بود. عموماً روکش‌های معمولی و باکیفیت،  ۶۰ تا ۷۰ تکه دارند و روکش‌های حرفه‌ای صندلی خودرو دارای ۱۷۰ تا ۱۸۰ تکه هستند.
 • بهتر است روکشی را انتخاب کنید که جنس آن در مقابل سایش مقاومت خوبی داشته باشد.
 • روکش‌هایی که باعث تعریق زودهنگام می‌شوند اصلاً گزینه مناسبی برای رانندگی، به‌خصوص رانندگی طولانی‌مدت نیستند. اگر به‌واسطۀ شغل یا تفریحاتتان، زمانِ زیادی را در خودرو می‌گذرانید حتماً به این نکته توجه کنید.
 • دوام و طول عمر مفید روکش را مدنظر داشته باشید.
 • توجه کنید روکشی که انتخاب می‌کنید در مقابل تابش نور خورشید سریعاً تغییر رنگ ندهد و مات نشود.
 • قابلیت شستشوی روکش‌ها مهم‌ترین مسئله‌ای است که باید به آن توجه کنید تا بعدها دچار مشکل نشوید.
 • اگر خودروی شما به ایربگ مجهز است، باید روکش‌های مخصوصی را انتخاب کنید تا هنگام باز شدن ایربگ مشکلی برایتان پیش نیاید.
 • عموماً روکش‌های اصل، اندازه مناسبی دارند و براساس استانداردها دوخته شده‌اند. این روکش‌ها کاملاً متناسب با ابعاد خودروی شما هستند؛ اما بهتر است حتماً هنگام خرید حداقل یک تکه از روکش را روی قسمتی از خودرو امتحان کنید تا کاملاً مطمئن باشید.
 • اگر حیوان خانگی دارید باید روکشی را انتخاب کنید که توان و مقاومت بالاتری در برابر آسیب‌های فیزیکی دارد.
 • کودکان، طول عمر روکش به‌خصوص روکش‌های عقب را کاهش می‌دهند؛ بنابراین از همان ابتدا، محصولی باکیفیت و بادوام را خریداری کنید.
 • طرح، رنگ و نوع روکش تاثیر بسزایی بر زیبایی خودروی شما دارد. سعی کنید روکشی که انتخاب می‌کنید با رنگ بدنۀ خودرو هماهنگی داشته باشد.
 • روکشی را انتخاب کنید که پارچه‌اش قابلیت تنفس کافی داشته باشد تا هم امکان رانندگی بهتر با روکش صندلی خود را داشته باشید و هم دچار تعریق نشوید.
 • ضدآب‌بودن روکش بسیار مهم است، به‌خصوص اگر آفرودسوار هستید، به طبیعت می‌روید و یا فرزند کوچک دارید.
تاثیر روکش صندلی بر راحتی رانندگی

تاثیر روکش صندلی بر راحتی رانندگی

تاثیر روکش صندلی بر راحتی فیزیکی

تاثیر روکش بر راحتی رانندگی از جنبه‌های مختلفی بررسی می‌شود که یکی از آن‌ها جنبۀ فیزیکی ماجرا است؛ مثلاً اینکه جریان هوا در روکش‌های باکیفیت به‌خوبی انجام می‌شود و این یعنی با خرید یک روکش خوب، شما مشکل عرق‌کردن هنگام رانندگی نخواهید داشت.

تاثیر روکش صندلی بر راحتی ذهنی

روکش صندلی بر روی راحتی ذهنی راننده و سرنشینان هم تاثیر می‌گذارد؛ مثلاً اینکه نیازی نیست راننده تمرکز خود را به نحوۀ نشستن، گرم‌شدن بدن، تعریق و … اختصاص دهد. در حقیقت مزایای روکش صندلی که باعث راحتی فیزیکی راننده می‌شود، بر روی تمرکز ذهنی و آرامش روح و روان او نیز تاثیر می‌گذارد و با کاهش استرس هنگام رانندگی، تجربه‌ای بهتر را برای همۀ سرنشینان خودرو به ارمغان می‌آورد.

سایر مزایا داشتن روکش صندلی

علاوه‌بر مزایای گفته‌شده و تاثیر روکش صندلی بر راحتی رانندگی، اضافه‌کردن روکش به صندلی‌های خودرو مزایای دیگری نیز به‌همراه دارد:

 • روکش صندلی از صندلی‌های پارچه‌‌ای و چرمیِ خودروی شما به‌خوبی محافظت می‌کند و طول عمر مفید آن‌ها را افزایش می‌دهد.
 • اگر به زیبایی خودروی خود اهمیت می‌دهید، به کمک یک روکش صندلی جذاب که با سلیقه‌تان هم‌خوانی دارد می‌توانید بخش داخلی خودروی خود را زیباتر کنید.
 • باعث می‌شود آسیب‌هایی که به صندلی واردشده، به چشم نیاید.
 • فرایند شستن و تمیزکردن خودرو را آسان‌تر می‌کند.
 • همچنین شما می‌توانید با انتخاب روکش‌های حرفه‌ای، بخش داخلی خودروی خود را شخصی‌سازی کنید.
بررسی فاکتورهای انتخاب روکش صندلی

سؤالات متداول

روکش صندلی خودرو چقدر هزینه دارد؟

هزینه انجام روکش صندلی خودرو به فاکتورهای مختلفی از قبیل نوع روکش، جنس پارچه، کیفیت کار، نوع خودرو و … بستگی دارد. نکتۀ مهم در مورد روکش‌ها این است که در طولانی‌مدت، باعث کاهش هزینه‌های جانبی شما می‌شود و از لحاظ اقتصادی هم انجام آن بسیار به صرفه است.

آیا می‌توان روکش صندلی خودرو را تعویض کرد؟

شما هر زمان که بخواهید به هر دلیلی می‌توانید روکش صندلی‌های خودروی خود را به‌راحتی تعویض کنید که این کاملاً به شرایط و سلیقۀ شما بستگی دارد. و برای این سوال مقاله آموزش مرحله‌ به‌ مرحله نصب روکش صندلی ماشین را پیشنهاد می‌کنیم.

سخن پایانی

روکش‌کردن صندلی از جمله مراقبت‌های جانبی است که برای صندلی‌های خودرو انجام می‌شود. تاثیر روکش صندلی بر راحتی رانندگی شامل افزایش طول عمر مفید خودرو و حتی زیبایی آن است. اگر قصد روکش‌کردن صندلی‌های خودروی خود را دارید، توصیه می‌کنیم حتماً از نکات گفته‌شده کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

ورود | ثبت‌نام
لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید

ورود شما به معنای پذیرش قوانین و مقررات اسپرت سهند است

برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره وارد شده پیامک شد
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره وارد شده پیامک شد
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد