سوالی دارید؟

گرمکن صندلی، آپشن ویژه‌ای است که در بسیاری از خودروها به‌شکل فابریک وجود دارد، البته خودروهای دیگر هم امکان نصب این آپشن را به شما می‌دهند. پرسش مهمی که برای مالکان خودرو پیش می‌آید، امکان خرید و نصب روکش برای صندلی دارای گرمکن است. اینکه روکش‌ها عملکرد سیستم گرمکن را مختل می‌کنند یا ممکن است خطرات جانی برای سرنشینان خودرو ایجاد کنند، مسئله‌ای است ذهن برخی را به خود مشغول کند.

اگر شما هم دغدغۀ نصب روکش برای صندلی‌های خودرو خود را دارید و به‌دلیل رعایت نکات ایمنی در تصمیم خود مردد شده‌اید، توصیه می‌کنیم تا پایان همراه ما باشید تا تصمیم خود را نهایی کنید.

روکش برای صندلی دارای گرمکن

صندلی گرمکن چیست و چگونه کار می‌کند؟

سیستم گرمکن یک سیستم بسیار کاربردی برای صندلی‌های خودرو است که بیشتر مناسب روزهای سرد سال است. سیستم گرمکن صندلی خودرو می‌تواند در مدت‌زمان بسیار کمی، صندلی‌ سرنشینان خودرو را گرم کند تا راحتی را در سفر و مسیر برای شما به‌همراه آورد.

عناصر اصلی این سیستم رله، ترموستات، گرمکن و سیم‌پیچ‌های حرارتی است که مهم‌ترین قسمت این سیستم را همین سیم‌پیچ‌های حرارتی که درست زیر روکش صندلی‌ها قرار گرفته‌اند،  تشکیل می‌دهند. در حقیقت، عبور جریان برق در این سیم‌پیچ‌ها به‌واسطۀ سوئیچ رله کنترل می‌شود که نتیجه این فرایند، گرم‌شدن صندلی خودرو خواهد بود.

برق و انرژی لازم برای انجام فرایند گرم‌شدن صندلی‌ها به‌وسیلۀ باتری خودرو تأمین می‌شود و برای اینکه گرمای خودرو از حد مشخصی بالاتر نرود، ترموستات به این سیستم کمک می‌کند. زمانی که گرما از حد کنترل ترموستات خارج شود و فراتر از چیزی که باید باشد برود، سوئیچ رله شروع به کار می‌کند و گرمکن صندلی‌ها به‌سرعت خاموش می‌شود. زمانی که دما به حد لازم رسید و پایین آمد، سیم‌پیچ‌های حرارتی مجددا فعالیت گرمادهی خود را آغاز می‌کنند.

انواع گرمکن صندلی

برخی از خودروها به‌شکل فابریک صندلی گرمکن دارند و اگر مشکلی در عملکردشان به وجود بیاید، برای تعمیر آن باید روکش صندلی کاملاً برداشته شود که یک کار تخصصی است.

شکل دیگری از گرمکن‌ها هم وجود دارد که برای تمام مدل‌های خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ این یک امکان خوب برای خودروهایی است که به این آیتم مجهز نیستند، با برق ۱۲ ولت کار می‌کنند و به‌راحتی روی صندلی خودرو نصب می‌شوند.

نکته مهم در مورد روکش برای صندلی دارای گرمکن این است که شما می‌توانید به‌عنوان مالک تعیین کنید که دقیقاً کدام ناحیه‌ از صندلی خودرو شما به این فناوری مجهز شود؛ علاوه‌براین می‌توانید به‌‌راحتی میزان حرارت را هر طور که دوست دارید، تنظیم کنید. به‌هرحال خودروی شما به هر سیستم گرم‌کننده‌ای مجهز باشد، باید به‌دنبال روکش صندلی های گرم کن بروید تا بتوانید در وهلۀ اول عمر مفید خودرو، صندلی‌ها و سیستم گرم‌کننده را افزایش دهید و در مرتبۀ بعدی، جلوۀ زیباتری به قسمت داخلی خودرو خود بدهید.

سازگاری روکش صندلی خودرو و صندلی های گرم کن

اگر قصد خرید روکش صندلی مناسب برای گرمکن صندلی را دارید، حتماً باید به سازگاری روکش با صندلی‌های خودروتان توجه کنید. برخی از خودروسازان توصیه می‌کنند به‌هیچ‌وجه از روکش برای صندلی دارای گرمکن استفاده نکنید. برخی دیگر پیشنهاد می‌دهند از روکش‌هایی استفاده کنید که جنس آن‌ها از از مواد قابل تنفس و مقاوم در برابر حرارت و آتش تهیه شده باشند. حتماً واضح است که چرا این مسئله باید برایتان مهم باشد.

قطعاً تاکنون متوجه شده‌اید که صندلی‌های گرمکن خودرو، درست مانند پتوها و تشک‌های برقی عمل می‌کنند. در حقیقت زمانی که شما تصمیم به روشن‌کردن سیستم گرمکن خودرو می‌گیرید، عملکردی را فعال می‌کنید که موجب حرکت حرارت در سیم‌پیچ‌های زیر صندلی خودرو می‌شود و درنهایت گرما به نواحی مختلف بدن مانند کمر، پاها، لگن و… می‌رسد. مشخصاً شما نمی‌توانید با پارچه‌ها و روکش‌هایی که قابلیت تنفس و امکان گردش جریان هوا را ندارند، صندلی‌ها را بپوشانید.

با این اقدام ممکن است به سیستم گرمایشی صندلی آسیب برسانید و حتی موجب آتش‌سوزی شوید. بهتر است اگر قصد خرید روکش برای صندلی دارای گرمکن را دارید، سراغ نمونه‌هایی بروید که از پارچه‌هایی مانند نئوپرن، پلی کتان و اسپیسر تولید شده باشد تا هم هوا در لایه‌های آن‌ جریان پیدا کند و هم از گرم‌شدن بیش‌ازحد صندلی‌ها جلوگیری شود.

روکش صندلی های گرم کن

انتخاب روکش برای صندلی دارای گرمکن

برای انتخاب روکش مناسب صندلی‌های گرمکن رعایت نکات زیر بسیار ضروری است:

  • روکش مناسب برای صندلی‌های گرمکن فابریک با صندلی‌های گرمکن شخصی‌سازی‌شده،  متفاوت است و باید با توجه به نوع گرمکن خودروتان اقدام به خرید روکش مناسب کنید.
  • روکشی که خریداری می‌کنید باید قابلیت تنفس و گردش هوا، میان لایه‌هایش را داشته باشد؛ بنابراین بهتر است سراغ نمونه‌هایی بروید که از اسپیسر، پلی کتان و نئوپرن تهیه شده است.
  • از خرید روکش‌های نایلونی و مشتقات آن اجتناب کنید. این روکش‌ها می‌توانند خطر آتش‌سوزی را افزایش دهند.
  • خرید روکشی را در اولویت قرار دهید که امکان شست‌وشو را به شما بدهد، البته سریعاً پس‌از شست‌وشو خشک شود. باقی‌ماندن رطوبت در لایه‌های روکش صندلی به سیستم گرمکن آسیب وارد می‌کند.
  • روکشی که خریداری می‌کنید باید کاملاً کیپ صندلی‌ها باشد تا با اصطکاک زیاد به سیستم گرمکن خودرو آسیب نزند.

آیا روکش صندلی باعث می‌شود صندلی گرم‌کن کارایی خود را از دست بدهند؟

بله، اگر روکش صندلی های گرم کن مناسب و استاندارد نباشد، می‌تواند عملکرد سیستم را با اختلال مواجه کند. تاکنون متوجه شده‌اید که سیستم گرمکن خودرو به چه شکلی عمل می‌کند و چطور گرما را به بدن سرنشینان خودرو می‌رساند. حال تصور کنید روکشی نامناسب و بدون امکان تنفس هوا را روی صندلی‌هایتان بکشید. یقیناً سیستم گرمکن نمی‌تواند دمایی که تولید کرده است را از روکش عبور دهد و به بدن شما برساند.

این حرارت در قسمت گرمکن و زیر روکش‌های صندلی خودرو باقی می‌ماند و با تجمع دمای گرم در آن ناحیه، هم امکان سوختن و آسیب‌دیدن سیستم گرمایشی خودرو وجود خواهد داشت، هم باتری خودرو که در حال تولید انرژی بیهوده است از کار خواهد افتاد و هم ممکن است خطر آتش‌سوزی، خودروی شما را تهدید کند؛ بنابراین باید از همین ابتدا به‌دنبال روکشی باشید که فاکتورهای اولیه را داشته باشد و اجازۀ گردش هوا و خروج حرارت از سیستم گرمکن را به صندلی‌ها بدهد.

انتخاب روکش صندلی مناسب برای صندلی های گرم شونده

سؤالات متداول

آیا روکش برای صندلی دارای گرمکن لازم است؟

در وهلۀ اول، پاسخ این پرسش را از شرکت سازنده خودرو و دفترچه راهنمای خودرو بگیرید. اگر پاسخ شرکت سازنده به شما مثبت بود، توصیه می‌کنیم حتماً خرید روکش برای صندلی‌ها را در اولویت قرار دهید؛ زیرا باعث افزایش طول عمر مفید گرمکن‌ها می‌شود، صندلی‌های خودروتان را تمیز نگه می‌دارد و نیز زیبایی خاصی به آن‌ها می‌بخشد.

هزینه روکش صندلی گرمکن چقدر است؟

هزینه خرید روکش برای صندلی‌های گرمکن به فاکتورهای زیادی از جمله نوع خودرو، نوع سیستم گرمکن، جنس روکش، برند و نوع دوخت آن‌ بستگی دارد و متغیر است.

سخن پایانی

خرید روکش برای صندلی‌های گرمکن خودرو کاملاً به سلیقۀ شما و توصیۀ سازنده خودرو شما بستگی دارد؛ اما کلیت ماجرا این است که خرید روکش برای صندلی دارای گرمکن خودرو واجب و لازم است و در حقیقت مزایای آن بیشتر از معایب آن است. البته به‌شرطی که بتوانید روکشی مناسب و استاندارد را خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

ورود | ثبت‌نام
لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید

ورود شما به معنای پذیرش قوانین و مقررات اسپرت سهند است

برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره وارد شده پیامک شد
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره وارد شده پیامک شد
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد