سوالی دارید؟

اگر قصد تعویض روکش صندلی ماشین خود را دارید، احتمالاً این سوال که آیا می‌توانید نصب روکش صندلی ماشین را خودتان انجام دهید، برایتان پیش آمده است. روکش‌های صندلی در انواع و اقسام مختلفی وجود دارند ولی بیشتر آن‌ها شیوه نصب یکسانی دارند که می‌توان آن را به‌راحتی یاد گرفت. افزون‌براین، موارد زیادی وجود دارد که باید هنگام عوض‌کردن روکش در نظر بگیرید؛ مانند اندازه، جنس و سبک مناسب آن. ازاین‌رو ما در این مقاله به آموزش نصب روکش صندلی و عوامل مهمی که باید هنگام انتخاب و تعویض آن در نظر بگیرید، خواهیم پرداخت. تا انتها همراه ما باشید.

آموزش مرحله‌به‌مرحله نصب روکش صندلی ماشین

بیشتر روکش‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که نصب آن‌ها بسیار آسان باشد. در ادامه آموزش نصب روکش صندلی را به صورت مرحله‌به‌مرحله  بررسی کرده‌ایم تا بتوانید روکش صندلی خریداری شده را بدون دردسر خودتان نصب کنید:

 1. ارزیابی: قبل‌از شروع، مطمئن شوید که تمام قطعات لازم برای نصب روکش آماده است. دستورالعمل‌های ایمنی و نصب روی بسته‌بندی را بخوانید. اگر صندلی‌های جلوی شما ایربگ دارند، حتماً سمت مناسب را برای هر روکش تعیین کنید. در این مورد لازم است ایربگ صندلی‌ها را قبل‌از پوشاندن، سریع تخلیه کنید تا کاملاً فشرده شوند.
 2. آماده‌سازی: صندلی خودرو را از هرگونه زباله و حتی ذرات کوچک و آلودگی پاک کنید. اگر صندلی‌های خودرو نو هستند، می‌توانید از مواد شوینده ملایم استفاده کنید.
آموزش مرحله‌به‌مرحله نصب روکش صندلی ماشین
 • شروع نصب روکش صندلی ماشین: ابتدا قسمت تکیه‌گاه سر را جداکنید. روکش‌های سایز 60 یا 25 را می‌توان به‌سادگی روی تکیه‌گاه سر، گذاشت. ولی اگر اندازه 30 یا 45 دارید، باید تکیه‌گاه سر برداشته شود. سپس قسمت تکیه‌گاه اصلی(بالایی) روکش را بر روی صندلی قرار دهید و مطمئن شوید که قسمت‌های مربوط به سر و نشیمنگاه به‌درستی قرار گرفته‌اند.  قبل‌از اینکه قسمت نشیمنگاه را روی صندلی بکشید، بندها را زیر روکش قرار دهید و آن‌ها را از پشت صندلی و از طرفین پایین و زیر قسمت جلو، بکشید. بسته به نوع روکش، معمولاً ۴ و گاهی ۶ بند وجود دارد.
 • تنظیم و ایمنی: اگر روکش، دارای بند یا سیستم تنظیم است، آن‌ها را به‌دقت تنظیم کنید و به‌اندازه کافی بکشید. روکش نه باید کاملاً آزاد باشد و نه کاملاً بچسبد. روکش را روی پایه صندلی بکشید و به زیر صندلی ببرید. سپس هر بند از مرحله قبل را پیدا و بندها را به هم متصل کنید. این عمل به محکم‌شدن روکش و نمایان‌شدن خطوط کمک می‌کند. توجه کنید که روش متصل‌کردن نوار چسب، گره و گیره با هم متفاوت است. قبل‌از اینکه بندها را به هم متصل و آن‌ها را محکم کنید، مطمئن شوید که روکش به‌خوبی و مطابق میل شما قرار گرفته است. به یاد داشته باشید، برخی از آن‌ها ممکن است در ابتدا کاملاً روی صندلی منطبق نشوند؛ اما پس‌از مدتی استفاده، کاملاً در جای مناسب خود قرار می‌گیرند.
 • تکیه‌گاه سر: مرحله آخر، روکش‌کردن تکیه‌گاه سر است که درنهایت در جای خود قرار می‌گیرد.

نکات مهم در هنگام تعویض روکش

 تعویض روکش صندلی ماشین
 • روکش‌های صندلی خودرو، به دو نوع یونیورسال و سفارشی تقسیم می‌شوند. انواع یونیورسال برای بیشتر صندلی‌ها مناسب هستند، درحالی‌که انواع سفارشی، مناسب یک مدل خودرو خاص هستند و مخصوص آن طراحی شده‌اند.
 • قبل‌از تعویض، باید اندازه‌گیری دقیقی از صندلی‌ها انجام دهید. هم طول و هم عرض را اندازه‌گیری کنید و جزئیات دیگری مانند اندازه تکیه‌گاه‌های جانبی یا تکیه‌گاه سر را که ممکن است بر اندازه روکش تأثیر بگذارند، ثبت کنید. در این صورت می‌توانید یک روکش مناسب بخرید.
 • هنگام انتخاب نوع پارچه برای روکش‌ها، مهم است در نظر بگیرید که خودرو شما برای چه مواردی استفاده می‌شود؛ زیرا این امر تعیین می‌کند که روکش‌ها چه مقدار دچار سایش و پارگی خواهند شد. افزون‌بر‌این، انتخاب نوع پارچه در راحتی صندلی نیز تاثیرگذار است.
 • هنگامی که گزینه‌های موجود را براساس اولویت انتخاب کردید، مدتی را به جستجو آنلاین و خواندن نظرات مشتریان اختصاص دهید. بررسی رتبه‌بندی و رضایت مشتری می‌تواند در انتخاب شما تاثیرگذار باشد و قبل‌از خرید، دید بهتری در مورد مدل موردنظرتان به شما بدهد.
 • هنگام تعویض روکش صندلی، مهم است که قیمت و کیفیت را در نظر بگیرید. اطمینان حاصل کنید که آن‌ها دارای گارانتی هستند.

اشتباهات رایج هنگام نصب روکش صندلی ماشین

نصب روکش کار ساده‌ای به نظر می‌رسد؛ اما اشتباهات رایجی وجود دارد که برخی افراد ممکن است در طول این فرآیند مرتکب شوند. در ادامه به بررسی برخی از اشتباهات بالقوه می‌پردازیم:

 1. اندازه نادرست و نامتناسب: انتخاب یک روکش صندلی که با مدل خاص صندلی ماشین شما مطابقت نداشته باشد‌، باعث می‌شود به‌درستی روی صندلی قرار نگیرد و هنگام نشستن، موجب اذیت‌شدن سرنشینان می‌شود و همچنین ظاهر زیبایی نخواهد داشت. به یاد داشته باشید، روکشی که انتخاب می‌کنید باید متناسب با مشخصات دقیق ماشین شما طراحی شده باشد. حتماً قبل‌از خرید جزئیات محصول و سازگاری آن را بررسی کنید.
 2. غفلت از بازشدن ایربگ: عدم توجه به ایربگ یا کیسه هوا و فراهم‌نکردن فضای مناسب برای بازشدن آن‌ها، ایمنی سرنشینان را به خطر می‌اندازد. اگر ماشین شما مجهز به ایربگ است، مطمئن شوید که برخی از درپوش‌هایی که در صندلی قرار دارند توسط روکش پوشیده نشوند و دهانه‌ها به درستی با محل بازشدن ایربگ هماهنگ باشند.
 3. نادیده‌گرفتن ویژگی‌های صندلی: نادیده‌گرفتن عناصر گرمایشی یا سایر امکانات تعبیه‌شده هنگام نصب روکش صندلی ماشین، ممکن است بر عملکرد صندلی‌ها تأثیر بگذارد؛ بنابراین یک روکش مخصوص، مطابق صندلی و ویژگی‌های آن انتخاب کنید. هنگام نصب مطمئن شوید که این امکانات به‌راحتی در دسترس و کاربردی باقی می‌مانند.
 4. محکم‌نبستن بندها: محکم‌نکردن بندهای اتصال ممکن است منجر به شل یا ناهموارشدن روکش شوند. آن‌ها را به‌اندازه کافی محکم کنید تا از جابه‌جایی یا لغزش‌شان جلوگیری شود.
 5. نادیده‌گرفتن دستورالعمل‌های نصب: نخواندن یا نادیده‌گرفتن دستورالعمل‌ها، منجر به نصب اشتباه خواهد شد. همیشه دستورالعمل‌های سازنده را بخوانید و از آن‌ها پیروی کنید. هر روکشی ممکن است دستورالعمل‌های خاصی را متناسب با طراحی و ویژگی‌هایش داشته باشد.
 6. بی‌توجهی به دستورالعمل‌های نگهداری: رعایت‌نکردن توصیه‌ها درخصوص نگهداری، ممکن است منجر به فرسایش زودهنگام یا آسیب به روکش شود. به‌همین‌دلیل پیروی از توصیه‌های ارائه‌شده توسط سازنده مهم است. دستورالعمل‌ها ممکن است شامل مواردی مانند روش شستشوی خاص، اجتناب از برخی مواد تمیزکننده یا شیوه‌های نگهداری باشد.
 7. نصب بر روی صندلی‌های آسیب‌دیده: نصب روکش بر روی صندلی‌های آسیب‌دیده یا فرسوده، اشتباه است. برای حل این مشکل، وضعیت صندلی‌ها را قبل‌از نصب ارزیابی کنید. قسمت‌های آسیب‌دیده را تعمیر یا تعویض کنید تا اطمینان حاصل شود که برای روکش، مناسب و راحت هستند.

با اجتناب از این اشتباهات رایج و رعایت دقیق مراحل، نصب روکش صندلی ماشین به‌درستی انجام می‌شود. نصب صحیح روکش جدید نه‌تنها جذابیت و زیبایی خودرو شما را افزایش می‌دهد بلکه به افزایش طول عمر صندلی‌های خودرو نیز کمک می‌کند.

انواع پارچه‌های پرکاربرد روکش صندلی

 نصب روکش صندلی ماشین
 • پلی‌استر: پلی‌استر پارچه‌ای قوی و سبک وزن است که به‌دلیل دوام و قابلیت نفوذپذیری هوا شناخته می‌شود. این پارچه برای صندلی خودروهایی که نیاز به محافظت در برابر عناصر بیرونی یا استفاده منظم دارند، عالی است. پلی‌استر به نگهداری زیادی نیاز ندارد، فقط کافی است گاهی اوقات با آب و صابون تمیز شود.
 • چرم: هنگامی که صحبت از خودروهای لوکس می‌شود، چرم به‌دلیل ظاهر چشمگیر خود یکی از مواد برتر برای روکش صندلی‌ است. تهویه مطبوع، برای حفظ کیفیت چرم ضروری است. به‌همین‌دلیل نیاز به نگهداری بیشتری نسبت به سایر روکش‌ها دارد.
 • نئوپرن: نئوپرن به‌دلیل مقاومت در دماهای زیاد محبوب است. خواص بالشتکی آن باعث راحتی صندلی‌ها می‌شود و مواد مصنوعی آن در برابر آسیب آب مقاوم هستند. اگر در منطقه پُرباران زندگی می‌کنید، این پارچه عالی است.
 • ترکیب پلی‌استر و پنبه: ترکیب پلی‌استر و پنبه را برای دستیابی به دوام بیشتر استفاده می‌کنند. این گزینه برای کسانی که می‌خواهند ماشینشان لوکس به نظر برسد، عالی است. این ترکیب‌ بیشتر با الگوها یا رنگ‌های جذابی همراه است که به شما امکان تزئین و شخصی‌سازی فضای داخلی ماشینتان را می‌دهد.

انتخاب رنگ و پارچه برای روکش صندلی خودرو، علاوه‌بر جنبه‌های ظاهری، تأثیر زیادی بر استفاده روزانه و حس کلی شما از داخل خودرو دارد. رنگ و پارچه‌ باید هماهنگ با سلیقه شما و همچنین نوع و مدل خودروی شما باشد. رنگ‌های تیره معمولاً در برابر لکه‌ها مقاومت بیشتری دارند، درحالی‌که رنگ‌های روشن فضای اتاقک را بازتر نشان می‌دهند. از نظر پارچه، مواد مختلفی مانند چرم، پارچه‌‌های مقاوم در برابر لکه و یا مخلوط پلی‌استر پنبه برای راحتی و ایجاد ظاهری لوکس انتخاب می‌شوند.

سوالات متداول

چرا قبل‌از نصب روکش صندلی ماشین باید ایربگ تخلیه شود؟

درصورتی‌که قصد نصب روکش صندلی در خودرویی با ایربگ دارید، بهتر است ابتدا ایربگ یا کیسه‌های هوا را تخلیه کنید. این کار مهم است؛ زیرا اگر ایربگ فشرده باقی بماند، روکش ممکن است در صورت فعال‌شدن ایربگ، ملاحظات ایمنی را تحت تأثیر قرار دهد.

شرایط نگهداری روکش چرمی چگونه است؟

روکش چرمی از جمله روکش های محبوب است؛ چون هم ظاهری مدرن و هم کلاسیک به خودرو می‌بخشد؛ اما شرایط نگهداری خاصی دارد. این نوع روکش باید تهویه مناسب داشته باشد و همچنین در معرض رطوبت قرار نگیرد.

سخن پایانی

وقتی نوبت به تصمیم‌گیری می‌رسد که کدام روکش را بخرید، مهم است چندین فاکتور را در نظر بگیرید و محصولاتی را که برای خودروی شما مناسب هستند، خریداری کنید. با دنبال‌کردن مراحل و نکات ذکرشده در این مقاله، می‌توانید با اطمینان کامل خرید کنید و مطمئن شوید نصب روکش صندلی ماشین شما به‌درستی انجام می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

ورود | ثبت‌نام
لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید

ورود شما به معنای پذیرش قوانین و مقررات اسپرت سهند است

برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره وارد شده پیامک شد
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره وارد شده پیامک شد
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد