سوالی دارید؟

روکش صندلی چرم یکی از لوکس‌ترین و زیباترین لوازم جانبی برای خودرو است؛ اما روکش‌های چرم مصنوعی درعین لوکس‌بودن مانند سایر روکش‌ها مزایا و معایبی نیز دارند که باید پیش‌از نصب روکش از آن‌ها آگاه باشید. گرم شدن صندلی های چرمی یکی از مشکلات شایع برای کسانی است که از این روکش برای خودرو خود استفاده می‌کنند.

با اینکه این روکش‌ها ظاهر زیبایی به ماشین شما می‌دهند؛ اما در تابستان شما را عذاب می‌دهد، در ادامه این مطلب راهکارهایی برای خنک نگه داشتن روکش صندلی چرم خودرو به شما می‌دهیم تا بتوانید نهایت لذت را از ماشین و لوازم جانبی خود ببرید.

چگونه از گرم شدن صندلی های چرمی خودرو جلوگیری کنیم؟

آیا چرم در آفتاب گرم می‌شود؟

قطعاً بله. یکی از واکنش‌هایی که جنس چرم طبیعی و مصنوعی (صنعتی) نسبت به نور آفتاب نشان می‌دهد، جذب گرما و داغ‌شدن است. جنس چرم تمایل زیادی به جذب و حفظ گرما دارد و هنگامی که در معرض نور مستقیم خورشید قرار می‌گیرد، به‌خصوص در هوای گرم، سطوح چرمی می‌توانند بسیار داغ شوند.

میزان گرم شدن صندلی های چرمی به‌عواملی مانند شدت نور خورشید، دمای محیط و رنگ چرم بستگی دارد. چرم تیره نسبت به چرم رنگ روشن، بیشتر نور خورشید و گرما را جذب می‌کند. حتی اگر در معرض نور مستقیم خورشید نباشد و فقط دمای محیط بالا باشد، صندلی‌های چرمی ماشین گرم می‌شوند؛ چراکه این خاصیت چرم است.

آیا چرم در آفتاب گرم می‌شود؟

آیا صندلی‌های چرمی باعث تعریق می‌شوند؟

یکی از معایبی که صندلی‌های چرمی دارند، گرم‌شدن در فصل تابستان و سردی زیاد در فصل زمستان است. در فصل تابستان که روی این صندلی‌ها بنشینید، خیلی سریع کمر و پشت شما شروع به عرق‌کردن می‌کند و این موضوع کلافه‌تان خواهد کرد؛ اما باید چه کرد؟

راه‌های پیشگیری از گرم شدن صندلی های چرمی

چرم یک ماده طبیعی است که به‌خوبی جریان هوا را در خود منتقل نمی‌کند و تمایل به جذب گرما دارد. البته کیفیت و نوع چرم استفاده‌شده در صندلی ماشین می‌تواند متفاوت باشد. چرم‌های باکیفیت‌تر ممکن است تهویه بهتری داشته باشند و کمتر در معرض عرق‌کردن باشند؛ اما برای جلوگیری از این معضل، نکات ساده‌ای وجود دارد که با رعایت‌کردن آن‌ها می‌توانید تا حدودی آن را حل کنید.

پارک در سایه

متأسفانه، همیشه نمی‌توانید مکانی سایه‌دار برای پارک ماشین خود پیدا کنید؛ اما اگر می‌توانید، حتماً باید این کار را انجام دهید! این یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از داغ شدن صندلی چرم است. تابش نور مستقیم خورشید بر روی هر یک از سطوح داخلی خودرو، یکی از عوامل اصلی افزایش دما در خودروی شما است.

پنجره‌های خودرو را کمی باز نگه دارید

بازگذاشتن پنجره‌های خودرو باعث تهویه هوای درون ماشین می‌شود. هنگامی که خودرو زیر نور پارک شده است، علاوه‌بر گرم شدن صندلی های چرمی، این گرما به داخل ماشین بازتاب می‌شود و به‌محض ورود شما به ماشین حجم زیادی از هوای گرم به صورت و بدنتان برخورد خواهد کرد؛ اما اگر فقط کمی از شیشه‌ها را باز بگذارید این گرمای بازتاب‌شده، خارج می‌شود و دمای کمتری درون ماشین محبوس می‌ماند.

کولر را روشن کنید

شاید این جمله بدیهی به نظر برسد؛ اما به‌محض وارد‌شدن در ماشین باید کولر را در بالاترین درجه قرار دهید و بلافاصله شیشه‌ها را پایین بکشید. با این کار شما هوای داغ حبس‌شده درون ماشین را با قدرت هرچه تمام‌تر به بیرون می‌فرستید.

پس‌از گذشت 30 ثانیه، زمانی که دمای ماشین پایین‌تر آمد و حس مطلوبی پیدا کردید، شیشه‌های ماشین را ببندید و درجه کولر را تنظیم کنید. این راهکار از گرم شدن صندلی های چرمی جلوگیری نمی‌‌کند؛ اما به خنک‌شدن هرچه سریع‌تر هوای داخل ماشین کمک خواهد کرد.

روکش خودرو را فراموش نکنید

اگر برای مدت‌زمان طولانی ماشین شما در حیاط یا فضایی بدون سرپوش قرار است پارک شود، حتماً نسبت به کشیدن روکش روی خودرو اقدام کنید؛ چراکه پس‌از گذشت حداقل 2 ساعت، فضای داخل ماشین به‌شدت گرم و غیرقابل‌تحمل خواهد شد و اگر پس‌از چندین ساعت به ماشین برگردید ممکن است حتی از شدت داغی صندلی، نتوانید روی آن بنشینید.

از پوشش داشبورد استفاده کنید

داشبورد فضای بزرگی است که با تابیدن نور خورشید، ابتدا به داشبورد می‌تابد و بعداز آن منعکس می‌شود. اگر بتوانید برای داشبوردتان روکش تهیه کنید و یا محافظی از داخل، جلوی شیشه‌ها قرار دهید تا تابش نور خورشید به داشبود را به حداقل برساند، بسیار موثر خواهد بود؛ چراکه با کم‌شدن گرمای داخل، صندلی‌های چرمی نیز کمتر گرم می‌شوند.

برای پیشگیری از گرم شدن صندلی های چرمی، آن‌ها را بپوشانید

شاید برایتان جالب باشد، اگر بگوییم یکی از راهکارهای ساده اما بسیار موثر، انداختن یک پتو یا پارچه ضخیم روی صندلی‌ها است. زمانی که می‌خواهید ماشین را ترک کنید، پتو را روی صندلی‌های جلو بکشید و بعد که بازگشتید آن را بردارید. خواهید دید که چقدر دمای داخل ماشین کاهش یافته و گرمای خورشید به پتو سرایت کرده و مقدار کمی از آن جذب روکش‌های چرمی شده است.

پیشگیری از گرم شدن صندلی های چرمی

نکاتی برای خنک نگه‌داشتن خودروها

برای اینکه فضای ماشین و دمای درون آن مطبوع بماند، این راهکارها را حتماً امتحان کنید:

  • دودی‌کردن شیشه‌های خودرو: یکی از کارهایی که بیشتر افراد برای خنک‌ماندن روکش صندلی چرم انجام می‌‌دهند، استفاده از روکش دائمی برای شیشه‌های خودرو است. تا جایی که قوانین راهنمایی و رانندگی اجازه می‌دهد، شما می‌توانید شیشه‌های خودرو را تیره کنید. این کار مانع تابش مستقیم نور خورشید می‌شود و حتی از آسیب‌رساندن به روکش چرمی نیز جلوگیری می‌کند.
  • استفاده از آفتابگیر و محافظ شیشه: آفتابگیرهای متنوعی در بازار موجود هستند که می‌توانید آن‌ها را برای جلوگیری از گرم شدن صندلی های چرمی به شیشه‌های جلو و عقب نصب کنید و زمانی که آفتاب شدید نیست، آن‌ها را جدا کنید. استفاده از آفتابگیر مانع از تابش مستقیم نور خورشید خواهد شد.
  • از ‌خنک‌کننده صندلی استفاده کنید: استفاده از خنک‌کننده صندلی یک راه عالی برای خنک نگه‌داشتن روکش است. این دستگاه‌ها زیر صندلی قرار می‌گیرند و گرما را جذب می‌کنند؛ بنابراین می‌توانند به خنک ماندن صندلی بدون اینکه پنجره‌ها را باز بگذارید،  کمک کنند.
  • روکش‌های زنبوری را امتحان کنید: شما می‌توانید با نصب روکش‌های مختلف روی صندلی چرمی، آن را از اینکه در معرض تابش نور مستقیم خورشید نگه دارد، دور کنید. این روکش‌ها بافت ریزی دارند و هوا را به‌خوبی تهویه می‌کنند، معمولاً به آن‌ها روکش زنبوری گفته می‌شود و زمانی که شما روی صندلی تکیه می‌دهد از برخورد مستقیم بدن شما با روکش چرم داغ، جلوگیری می‌کند.

چه رنگ چرمی انتخاب کنیم؟

به این نکته باید دقت داشته باشید که رنگ‌های روشن‌تر نور کمتری را به خود جذب می‌کنند. رنگ‌هایی مانند سفید، بژ، زرد، خاکستری و رنگ‌های خنثی انتخابی عالی برای کاهش جذب گرما هستند. استفاده از چرم دو رنگ، با رنگ روشن‌تر برای صندلی‌ها و رنگ تیره‌تر برای نواحی اطراف، می‌تواند تضاد بصری جذاب‌تری ایجاد کند و درعین‌حال سطح صندلی را خنک‌تر نگه دارد.

حتی استفاده از چرم‌های سوراخ‌دار این امکان را می‌دهد که هوا به گردش در بیاید و صندلی‌ها خنک‌تر بمانند.

سخن پایانی

روکش صندلی چرم بسیار زیبا و لوکس است و جلوه زیبایی به ماشین شما می‌دهد؛ اما باید در نظر داشته باشید که با مراقبت صحیح، طول عمر و دوام این روکش‌ها را بیشتر کنید. در این مقاله روش‌هایی که به جلوگیری گرم شدن صندلی های چرمی کمک می‌کنند را بررسی کردیم و امیدواریم بتوانید با به‌کارگیری هر کدام از آن‌ها، نهایت لذت را از رانندگی با ماشین خود ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

ورود | ثبت‌نام
لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید

ورود شما به معنای پذیرش قوانین و مقررات اسپرت سهند است

برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره وارد شده پیامک شد
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره وارد شده پیامک شد
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد