سوالی دارید؟

نکات مهم شستن ماشین

شاید شستن ماشین کاری بسیار کم اهمیت و ساده به نظر بیاید اما رعایت نکردن بعضی نکات، کار شما را بسیار سخت کرده و حتی ممکن است به خودرو شما نیز آسیب بزند. پس تمام رانندگان باید با اصول و نکات شست و شوی ماشین آشنا باشند.

هر چند وقت یکبار ماشین را بشوییم؟

اکثر متخصصان و صافکار ها پیشنهاد میکنند که بهترین بازه زمانی برای شستن ماشین هر ۲ هفته یکبار است. اما اگر در مناطق جنگلی و یا در کنار سواحل زندگی میکنید بهتر است آخر هفته ها را به شست و شوی خودرو خود اختصاص بدهید، زیرا در این مناطق آلودگی بیشتری به بدنه خودرو می‌چسبد و شستن آن را دشوار میکند. بعلاوه ماندن این آلودگی ها روی بدنه در طولانی مدت باعث آسیب به رنگ خودرو نیز میشود. همچنین افرادی که با خودرو خود زیاد به دریا و سواحل می‌روند نیازمند شست و شوی مکرر هستند زیرا نمک موجود در آب دریا دشمن بدنه خودرو است و باعث زنگ‌زدگی و پوسیدگی آن می‌شود. البته باید به این مسئله دقت کنید که نمک روی خیابان ها در روز های برفی نیز باعث بروز همین مشکل برای خودرو شما می‌شود و با چسبیدن به بدنه خودرو به مرور باعث از بین رفتن آن خواهند شد.

بهترین زمان برای شستن ماشین

اغلب افراد حوالی ظهر را برای شستن ماشین انتخاب میکنند. اما این کار رایج، کاملا غلط است. درواقع میتوان گفت که این موقع از روز بدترین زمان برای شست و شوی خودرو است. در حوالی ظهر خورشید به صورت مستقیم به خودرو شما می‌تابد و دما در بالاترین حد ممکن است. بنابراین کف قبل از اینکه حتی فرصت شستشو داشته باشید خشک می شود و لکه های آب و لکه های صابون روی شیشه و بدنه خودرو باقی می مانند.

بهترین زمان برای شستن ماشین در تابستان، اواسط صبح، عصر یا در روزهای ابری که نور مستقیم خورشید و باد کم وجود دارد، است. به دلیل وجود نمک، یخ و رطوبت بالای هوا در زمستان که باعث ایجاد زنگ در آهن می‌شوند، شستن خودرو در زمستان بسیار دشوار می‌شود پس بهتر است که در زمستان خودرو خود را اوایل صبح و قبل از طلوع خورشید بشویید که خودرو تا قبل از طلوع خورشید خشک شود.

رفع گرد و خاک روی بدنه

یکی از مواردی که اغلب افراد به آن توجه نمی‌کنند و باعث کاهش زیبایی بدنه خودرو آنها می‌شود، پاک کردن گرد و خاک روی بدنه قبل از شست و شو است. اگر گرد و خاک روی بدنه بماند و شما بدون رفع آن شروع به دستمان کشیدن کنید این گرد و خاک ها هنگام کشیده شدن دستمال مانند سوهان و سنباده عمل کرده و خط و خش های کوچکی از خود به جای می‌گذارند که کیفیت و زیبایی بدنه خودرو شما را به مرور کاهش می‌دهند. برای رفع این مشکل قبل از شروع به شستن ماشین ابتدا بدنه آن را با آب پر‌فشار کاملا از گرد خاک و آلودگی ها پاک کنید و سپس با خیال راحت ماشین را بشویید.

رفع سریع لکه آب روی شیشه و بدنه ماشین

همانطور که گفته شد اگر بهترین زمان را برای شستن خودرو خود انتخاب نکنید، باید با رسوب و لکه های به جای مانده دست و پنجه نرم کنید. اما راه ساده و کارآمدی نیز برای رفع لکه های آب روی ماشین وجود دارد. بعد از تابش نور خورشید و تبخیر آب روی خودرو شما، عناصر موجود در آن روی بدنه خودرو باقی می‌ماند. این مواد در واقع همان لکه های آب روی ماشین هستند که برای رنگ بدنه خودرو نیز بسیار مضر و اسیب زننده هستند. برای رفع این لکه های روی شیشه و بدنه خودرو ابتدا محلولی از آب مقطر و سرکه را به نسبت ۱ به ۳ درست کنید و این محلول را روی تمام لکه ها اسپری کنید. سپس به محلول زمان بدهید و چند دقیقه بعد خودرو را بشویید.

بهترین پارچه برای شستن ماشین

اگر تمیز ماندن بدنه خودرو برای شما مهم است و به شست و شوی به موقع خودرو خود اهمیت می‌دهید باید از مناسب ترین پارچه ها برای شستن خودرو خود استفاده کنید. در حال حاضر بهترین پارچه برای شستن ماشین پارچه میکروفایبر است.
پارچه های میکروفایبر بهترین انتخاب برای شست و شو هستند. این پارچه بسیار نرم است و دوام بالایی دارد. الیاف پارچه‌ های میکروفایبر به دلیل طراحی منحصر به فردی که دارند می‌توانند آلودگی بیشتری را نسبت به سایر پارچه ها جذب کنند و کار شما را در شست و شو راحت تر کنند.

بهترین شامپو برای شستن ماشین

وقتی حرف از شستن ماشین می‌شود قطعا انتخاب شامپو مناسب بسیار کلیدی و مهم است. قبل از هرچیز باید بگوییم که برای شستن ماشین از مایع دستشویی یا شامپو های دیگر که برای این کار ساخته نشده اند استفاده نکنید زیرا به رنگ خودرو شما آسیب می‌زنند. شامپو بدنه ماشین، مایعی حاوی تمیزکننده‌های قوی و البته مناسب بدنه خودرو می‌باشد. شوینده خودرو نه تنها برای رنگ خودرو مضر نیست بلکه باعث تمیزی، درخشندگی و محافظت از رنگ و بدنه خودرو می‌شود.
شامپو شست‌وشوی خودرو سوناکس یکی از بهترین انتخاب ها برای شستن ماشین است. این شامپو غلظت و قدرت پاک کنندگی بالایی دارد و برای شست و شوی دستی خودرو بسبار مناسب است. شامپو سوناکس جرم های ناشی از آلودگی جاده و محیط را به سرعت و به آسانی از سطح رنگ پاک می‌کند.این شامپو برای حدود ۴۰ بار شست‌وشو قابل استفاده است و بدون نیاز به زحمت و انرژی زیاد کثیفی ها و آلودگی های روی بدنه را به راحتی پاک می‌کند.

راهنمای شستن ماشین

شستن ماشین را باید مرحله به مرحله و از بالا به پایین انجام دهید. این کار باعث می‌شود که تمام نقاط خودرو به طور کامل شسته شود.

۱. بدنه
هنگام شستن سقف باید کاملا دقت کنید که زمان کشیدن دستمال فشار زیادی به سقف وارد نشود. همچینین دستمال را به صورت دورانی روی سقف نکشید بلکه از سمت عقب سقف به جلو بکشید. برای پاک کردن سقف به هیچ عنوان مایع شوینده را روی سقف نپاشید بلکه آن را روی دستمال بریزید و با دستمال تمام نقاط سقف را دستمال بکشید. اگه فضولات حیوانات و یا لکه های بسیار سختی روی سقف چسبیده بود و با دستمال پاک نمی‌شد، میتوانید برای پاک کردن آن از یک چربی پاک کن استفاده کنید. چربی پاک کن را روی لکه ها اسپری کنید و سپس با دستمال آن را پاک کنید. یا اگر نمی‌خواهید برای شوینده هزینه کنید می‌توانید از ترکیب سرکه و آب به صورت ۱ به ۳ استفاده کنید. البته ما استفاده از چربی پاک کن را به شما پیشنهاد میکنیم زیرا تاثیر بهتری نسبت به محلول آب و سرکه دارد.

۲. چرخ ها
یکی از مهمترین موارد هنگام شست و شوی چرخ های ماشین، گرد و غباری است که هنگام ترمز کردن تولید می‌شود. این گرد و غبار به رینگ می‌چسبد و به مرور زمان باعث خوردگی و از بین رفتن آن می‌شود. پس حتما به خوبی و با دقت، رینگ های خودرو را بشویید برخی از افراد برای شستن رینگ از مایع ظرفشویی یا نوشابه استفاده میکنند. اما این کار بسیار غلط است. استفاده از مایع ظرفشویی و نوشابه یا موادی که ph آنها خنثی نیست، به مرور رنگ رینگ را از بین می‌برد و باعث می‌شود که رینگ لاستیک شما زیبایی قدیم را نداشته باشد و درخشندگی آن کاهش یابد.

۳. شیشه ها
اکثر شیشه شور های معمولی دارای آمونیاک هستند که به رنگ خودرو آسیب میزند، پس دقت داشته باشید که از مواد شوینده مخصوص خودرو استفاده کنید. برای شست و شوی شیشه اول از شیشه جلو شروع کنید و بسیار با دقت تمام آلودگی های آن را پاک کنید و سپس سراغ شیشه های کنار و بعد از آن شیشه عقب را پاک کنید. دقت کنید که ماده شوینده نباید روی شیشه خشک شود و شما قبل از خشک شدن باید آن را دستمال بکشید.

پیشنهاد می‌شود که برای شروع از سمت بیرون خودرو شروع به دستمال کشیدن کنید و سپس از داخل شیشه ها را پاک کنید. یک ترفند که افراد حرفه ای از آن استفاده میکنند پاک کردن شیشه با دستمال مرطوب کودک است، به این صورت که اگر شیشه های شما آلودگی های زیاد و سختی داشت میتوانید برای پاک کردن آن به جای دستمال معمولی از دستمال مرطوب کودک استفاده کنید‌. استفاده از الکل نیز در تمیز شدن شیشه های خودرو شما بسیار موثر است. اگر امکان استفاده از دستمال مرطوب را نداشتید میتوانید با استفاده از الکل و دستمال معمولی شیشه ها را تمیز کنید.

۴. موتور
قبل از شستن موتور ماشین حتما توجه کنید که موتور کاملا خنک شده باشد‌. برای این کار موتور را خاموش کنید، کاپوت را باز کنید و ۱۵ دقیقه به موتور وقت بدهید تا خنک شود. اگر موتور خوب خنک نشود ممکن است با ریختن آب و انقباض سریع قطعات آن آسیب ببیند. بهتر است قبل از شستن موتور ترمینال منفی باتری (سیمی که به سر منفی باتری وصل است) را قطع کنید که قطعات برقی خودرو آسیب نبینند. با استفاده از کیسه های پلاستیکی، اجزای الکتریکی حساس مانند باتری و سیم ها را بپوشانید. محافظت از این وسایل الکترونیکی به شما این امکان را می دهد که با کمترین خطر آسیب رساندن به چیزی، با دقت بیشتری ماشین خود را تمیز کنید. با استفاده از یک برس کوچک با پرزهای مصنوعی (توجه کنید که برس پرز های فلزی نداشته باشد) پوشش سوپاپ را نیز تمیز کنید.
برای خشک کردن موتور می‌توانید از هوای پرفشار استفاده کنید تا آب از موتور خارج شود.

۵. صندلی و روکش
روکش های صندلی ماشین بیشتر از هرجایی از خودرو نیاز به تمیز بودن دارد. ابتدا کاملا داخل خودرو را جارو بکشید و زباله های کوچک را خارج کنید. سپس باید بسته نه نوع و جنس روکش ماشین آن را بشویید. پیشنهاد میکنیم برای این کار مقاله جامع شستن روکش صندلی ماشین را مطالعه کنید. قبل از شستن دقت کنید که اگر روکش شما دارای فوم دوخته شده است حتما باید با دست شسته شود. ما پیشنهاد می‌کنیم برای شستن صندلی ها از نوشابه استفاده کنید. نوشابه را روی لکه های صندلی اسپری کنید و با یک برس آن را تمیز کنید. سپس آن را با یک دستمال تمیز کننده، دستمال بکشید و پاک کنید. برای پاک کردن لکه های سخط روی صندلی میتوانید از محلول جوش شرین استفاده کنید. یک چهارم فنجان جوش شرین را با یک فنجان آب مخلوط کنید و با استفاده از مسواک و محلول لکه ها را از بین ببرید. بهتر است محلول را ۳۰ دقیقه روی لکه قرار دهید و سپس برای پاک کردن آن اقدام کنید.

۶. داشبورد
برای پاک کردن داشبورد بهتر است از پاک کننده های مخصوص آن مثل واکس داشبورد استفاده کنید. پاک کننده را روی داشبورد اسپری کنید و بگذارید چند دقیقه بماند، سپس با استفاده از یک دستمال حوله ای یا نرم برای داشبورد را دستمال بکشید. برای پاک کردن دریچه های کولر میتوانید تمام دریچه ها را ببندید و سپس کولر را روی دور تند تنظیم کنید. سپس به ترتیب دریچه ها را باز کنید و آن را تمیز کنید. این کار باعث می‌شود که فشار هوا خاک داخل کانال های تهویه را خارج کند.
سطوحی که بیشتر در معرض آلودگی هستند، همان سطوحی هستند که شما بیشتر آنها را لمس می کنید مانند فرمان و دنده. پیشنهاد می‌شود که برای همیشه تمیز ماندن فرمان از یک روکش فرمان ماشین استفاده کنید. استفاده از روکش فرمان کار شما را در تمیز نگه داشتن فرمان راحت می‌کند.

۷. کفی خودرو
پاک کردن کفی های لاستیکی بسیار راحت است و فقط با یک شلنگ آب و صابون تمیز می‌شود. اما برای پاک کردن کفی های پارچه ای باید دو طرف کفی را با دقت جارو کشیده و تمام کثیفی ها و دوده آن را پاک کنید. سپس با استفاده از محلول جوش شرین لکه های آن را تمیز کنید.

نکات شستن ماشین

شستن ماشین با نرم کننده مو

نرم کننده مو به واسطه لانونینی که داخل خود دارد باعث درخشندگی بیشتر بدنه خودرو شما می‌شود و باعث میشود که لکه های آب باران روی بدنه خودرو نماند.

رفع زنگ‌زدگی های کوچک با سیب زمینی

یکی از ترفند های مرسوم برای رفع زنگ زدگی های کوچک استفاده از سیب زمینی است. برای این کار سیب زمینی خام را نصف کرده و روی آن کمی نمک بپاشید. سپس سیب زمینی را به آرامی روی زنگ زدگی بکشید و سپس آن را خوب با آب بشویید.

خیس کردن خودرو قبل از شروع شست و شو

بهتر از قبل از شستن ماشین آن را با یک شلنگ یا سطل آب کاملا خیس کنید. این کار به شما کمک می‌کند که راحت تر بدنه را پاک کنید و همچنین باعث می‌شود که ذرات ریز گرد و غبار مانند سوهان رنگ بدنه خودرو شما را خراب نکنند.

از بالا به پایین بشویید

اگر ماشین را از پایین به بالا بشویید، با شستن قسمت های بالای ماشین بخش های پایین تر دوباره کثیف خواهند شد. پس بهتر است که اول از قسمت های بالایی شروع کنید.

نگذارید خودرو خودش خشک شود

خود به خود خشک شدن خودرو باعث می‌شود که لکه های آب روی بدنه خودرو و شیشه ها باقی بماند که به راحتی پاک نمی‌شوند. برای جلوگیری از به وجود آمدن این لکه ها باید بعد از دستمال خیس کشیدن باید مناطقی که هنوز مرطوب هستند را با یک دستمال خشک پاک کنید.

ساخت اسپری لاستیک خانگی

آب، سرکه، مایع ظرفشویی و روغن را در یک بطری اسپری ترکیب کنید. خوب تکان دهید اما نگذارید محلول خیلی کف کند. این اسپری تاثیر خوبی روی لاستیک و داشبورد شما خواهد گذاشت اما پیشنهاد ما استفاده از محصولات حرفه ای و اسپری های مخصوص لاستیک است.

سوالات متداول

چطور لکه های آب روی پاشین را پاک کنم

راه حل سریع پاک کردن لکه های آب روی بدنه ماشین استفاده از ترکیب ۱ به ۳ از سرکه و آب است

هر چند وقت یکبار ماشین را بشوییم؟

ما پیشنهاد میکنیم که هر ۲ هفته یکبار ماشین خود را بشویید

از چه پارچه ای برای شستن خودرو استفاده کنم

بهترین جنس پارچه برای شستن ماشین پارچه میکروفایبر است

بهترین زمان برای شستن خودرو چه زمانی است

بهترن زمان برای شست و شو خودرو در تابستان اواخر روز و در زمستان اویل صبح که خورشید در آسمان دیده نمی‌شود است

از چه شامپویی برای شستن ماشین استفاده کنم

بهترین شامپو برای شستن ماشین شامپو شست و شوی خودرو سوناکس است.

اگر قصد خرید روکش صندلی برای خودرو خود را دارید پیشنهاد میکنیم به فروشگاه سایت سر بزنید

دیدگاهتان را بنویسید

ورود | ثبت‌نام
لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید

ورود شما به معنای پذیرش قوانین و مقررات اسپرت سهند است

برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره وارد شده پیامک شد
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره وارد شده پیامک شد
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد