دلیل لرزش فرمان چیست + نکات تعمیر آن

دلیل لرزش فرمان چیست + نکات تعمیر آن

حتما همه شما لرزش فرمان در سرعت های بالا یا هنگام ترمز کردن را تجربه کرده اید. لرزش فرمان برای ایمنی شما هنگام رانندگی بسیار خطرناک است پس باید در سریع ترین زمان ممکن آن را تعمیر کنید. ما در این مطلب از اسپرت سهند به پاسخ این سوال میپردازیم که چرا فرمان میلرزد و چه راهی برای تعمیر آن وجود دارد.

اول از همه بهتر است باد تایر ها را چک کنید. اگر باد تایر ها یکسان نباشد ممکن است باعث لرزش کل خودرو و فرمان شود. همچنین یکنواخت نبودن لاستیک ها و به طور یکنواخت فرسوده نشدن آن ممکن است باعث لرزش خودرو شوند.

لرزش فرمان به دلیل خرابی سیستم ترمز

اولین و بزرگترین دلیل لرزش فرمان، خراب شدن سیستم ترمز است. تولید صدایی مثل جیر جیر از ترمز، بو دادن و به یک سمت کشیده شدن خودرو علائم خرابی ترمز است.

 • صدای جیر جیر ترمز

اگر لنت های ترمز شما صدا می‌دهد یعنی لنت ها تمام شده اند و شما باید هرچه زودتر لنت های ترمز را تعویض کنید. تعویض نکردن به موقع لنت های ترمز باعث خراب شدن و آسیب به روتر ترمز می‌شود. اما اگر لنت های شما صدا نمی‌دهند اما فرمان خودرو میلرزد نشانه از چرخش روتر های ترمز است.

 • چرخش روتر ترمز

اگر روتر ترمز پیچ خورده یا بد جا افتاده باشد، با سیستم ترمز اختلال ایجاد کرده و باعث لرزش فرمان می‌شود.همچنین ممکن است روتر ها خراب شده باشند، اما ما تعمیر روتر را به شما پیشنهاد نمی‌کنیم زیرا هزینه تعمیر آن با هزینه خرید یک روتر جدید برابری می‌کند.

 • صدای کوبیدن هنگام ترمز کردن

اگر هنگام ترمز کردن صدای کوبیده شدن از ترمز ها شنیده می‌شود به احتمال زیاد به این معنی است که لنت ترمز های شما تمام شده و در واقع این صدای کوبیده شدن صدای روتر ها است که به دیسک ها برخورد می‌کنند. اتصال روتر و دیسک آسیب شدیدی به سیستم ترمز شما وارد میکند پس شما هرچه سریعتر باید برای رفع آن اقدام کنید. برای حل این مشکل فقط کافیست لنت های ترمز خود را تعویض کنید.

 • بوی سوختگی از ترمز ها

اگر هنگام رانندگی احساس کردید وقتی ترمز می‌کنید بوی سوختگی از سیستم ترمز می‌آید احتمالا سیستم ترمز شما خراب شده است. برای رفع این مشکل حتما باید از یک متخصص مشورت بگیرید. دقت کنید که اگر هنگامی گه ترمز ها بوی سوختگی می‌دهند به رانندگی ادامه دهید باعث می‌شوید که سیستم ترمز به کلی خراب شود و هزینه زیادی روی دست شما بگذارد.

 • کشیده شدن خودرو به یک سمت

اگر هنگام رانندگی احساس می‌کنید بدون چرخش فرمان، خودرو به یک سمت از جاده کشیده می‌شود به احتمال خیلی زیاد یکی از کالیپر ها و یا شلنگ ترمز شما خراب شده است که باعث ایجاد فشار ناهموار بین ترمز ها می‌شود و ماشین را به یک سمت می‌کشد.

 • خیلی نرم یا چوب شدن پدال ترمز

دلیل نرم یا سفت شدن پدال ترمز نشانه از خرابی سیستم ترمز شما دارد. برای رفع این مشکل حتما باید یک متخصص خودرو شما را بررسی کند پس در اولین فرصت خودرو را به یک متخصص نشان دهید.

 • لرزش فرمان به دلیل خرابی سیبک

اگر نمیدانید سیبک چیست، سیبک یک قطعه توپی شکل است که اتصال بین فرمان و چرخ را برقرار می‌کند. یکی از نشانه های خرابی سیبک این است که قطعات سیستم تعلیق مثل بوش، میل تعادل و... خیلی زود فرسوده می‌شوند. همچنین کشیده شدن ماشین به یک سمت جاده نیز می‌تواند به دلیل خرابی سیبک ها باشد. بعلاوه برای تشخیص خراب بودن سیبک میتوانید از یک راه که کمتر کسی از آن اطلاع دارد استفاده کنید‌. اگر بعد از چرخش فرمان و رها کردن آن، فرمان به موقعیت اصلی خود بازنگشت میتوان گفت که سیبک ها خراب شده اند.
اگر سیبک زنگ زدگی یا ترک خوردگی داشت حتما باید آن را تعویض کنید و قابل تعمیر نیست. سیبک قطعه بسیار مهمی است و برای امنیت شما و سرنشینان خودرو نقش حیاتی دارد پس حتما به این مورد توجه کنید که در خرید سیبک با کیفیت خساست به خرج ندهید زیرا بی کیفیت بودن سیبک روی قطعات دیگر سیستم تعلیق خودرو شما تاثیر می‌گذارد و خرج چندبرابری برای شما ایجاد می‌کند.

 لرزش فرمان به دلیل خراب شدن بلبرینگ

لرزش فرمان به دلیل خرابی بلبرینگ

بلبرینگ ها قطعات محکمی هستند و به راحتی خراب نمی‌شوند اما اگر به هر دلیلی فرسوده شوند باعث خرابی چرخ ها نیز می‌شوند پس باید آنها را به موقع تعویض کنید.
لرزش فرمان خودرو و شنیده شدن صدای جیر جیر از چرخ ها مخصوصا در سرعت های بالا میتواند به دلیل خرابی بلبرینگ ها باشد. گاهی اوقات نیز ممکن است هنگام گردش خودرو به چپ یا راست یا در پیچ های تند صدای تق تق از چرخ ها شنیده شود. این اتفاق ها عموما به دلیل خرابی بلبرینگ های ماشین رخ می‌دهند. همچنین اگر فقط بلبرینگ یک چرخ خراب شده باشد آن چرخ زودتر از دیگر چرخ ها فرسوده می‌شود که میتوان به راحتی تشخیص داد که بلبرینگ آن چرخ مشکل دارد.
اگر شک دارید که بلبرینگ چرخ شما خراب است یا نه، امتحان کنید که آیا چرخ به سختی می‌چرخد یا نه. اگر چرخ به سختی می‌چرخید به احتمال زیاد می‌توان گفت بلبرینگ آن چرخ خراب است و نیاز به تعویض دارد. البته  ما توصیه میکنیم که هر ۵۰۰ کیلومتر چرخ ها را چک کنید که خراب نباشند و بتوانید از بروز مشکل های بزرگتر مثل خرابی سیبک و میل تعادل جلوگیری کنید.

لرزش فرمان به دلیل تنظیم نبودن

کشیده شدن فرمان هنگام رانندگی یا کشیده شدن خودرو به یک سمت جاده از علائم تنظیم نبودن فرمان است. تنظیم نبودن فرمان باعث ساییدگی چرخ های جلو شده و کنترل خودرو را برای راننده سخت می‌کند. برای تشخیص اینکه آیا فرمان شما تنظیم است یا نه می‌توانید به غربیلک فرمان توجه کنید، اگر غربیلک فرمان کج باشد به احتمال خیلی زیاد فرمان شما نیاز به تنظیم شدن دارد.

لرزش فرمان به دلیل خرابی میل تعادل

همانطور که گفتیم هر چرخ دارای یک سیبک است و سیبک ها با یک میله به نام میل تعادل به یکدیگر متصل می‌شوند. اگر هنگام چرخش فرمان احساس ضربه میکنید یا صدای تق تق می‌شنوید حتما باید میل تعادل خودرو را مورد بررسی قرار دهید. میل تعادل همانطور که از نامش پیداست وظیفه حفظ تعادل ماشین هنگام چرخش در پیچ ها را دارد. خرابی میل تعادل برای امنیت سرنشینان بسیار خطرناک بوده و ممکن است حتی باعث سرنگونی خودرو در پیچ های تند شود.

 shock absorber, springs

لرزش فرمان به دلیل خرابی کمک فنر ها

همه شما با کمک فنر و کارکرد آن آشنا هستید. کمک فنر وظیفه مهمی دارد و خرابی آن باعث اختلال در عملکرد دیگر اجزا های خودرو می‌شود. عیب یابی کمک فنر بسیار ساده است. اگر خودرو هنگام عبور از سرعت گیر ها و دست انداز ها صدا های غیر معمولی بدهد و یا خیلی به سطح آسفالت نزدیک شود می‌توان گفت کمک فنر دچار مشکل شده است.
بهتر است برای افزایش عمر کمک فنر ها از ترمز کردن های ناگهانی خودداری کنید زیرا این کار فشار زیادی به کمک فنر ها وارد می‌کند. توصیه می‌شود هر ۸ هزار کیلومتر کمک فنر های خودرو را تعویض کنید البته این مقدار بستگی زیادی به نحوه رانندگی شما نیز دارد. برای مثال اگر جاده ای که در آن رانندگی می‌کنید دست انداز زیادی دارد بهتر است زودتر از ۸ هزار کیلومتر برلی تعویض کمک فنر اقدام کنید.

لرزش فرمان به دلیل بالانس نبودن چرخ ها

رایج ترین دلیل لرزش فرمان بالانس نبودن چرخ ها است. وقتی چرخ ها بالانس نباشند در سرعت های پایین لرزش خاصی احساس نمی‌شود اما در سرعت های بالای ۸۰ کیلومتر لرزش فرمان کاملا احساس می‌شود و کنترل خودرو را دشوار می‌کند. منظور ما از بالانس بودن چرخ درواقع پخش یکسان جرم در چرخ است. این مساله در سرعت های بالا باعث لرزش فرمان و در اغلب اوقات باعث لرزش کل خودرو می‌شود. اگر چرخ ها بالانس نباشند زودتر از حالت معمول ساییده می‌شوند و باعث کشش فرمان می‌شوند.

چرخ های ماشین به مرور زمان بالانس خود را از دست می‌دهند اما راهکاری برای افزایش عمر چرخ وجود دارد. تعویض ضربدری چرخ ها هر چند وقت یکبار، باعث می‌شود که چرخ ها دیرتر از حالت بالانس خود خارج شوند. اغلب اوقات که چرخ ماشین از حالت بالانس خارج می‌شود، مصرف سوخت نیز نسبت به قبل افزایش پیدا می‌کند. همچنین بالانس نبودن چرخ ها باعث لرزش فرمان و همچنین باعث فرسودگی بیش از حد قطعات جلوبندی و سیستم تعلیق می‌شود. توصیه ما این است که هر ۶ ماه چرخ ها را بررسی کنید که از حالت بالانس خارج نشوند.

لرزش ماشین به دلیل خرابی شاسی

لرزش ماشین یکی از علائم خراب شدن شاسی است اما شاسی یکی از قطعاتی است که عیب یابی آن حتما باید توسط افراد متخصص انجام شود و افراد عادی قادر به تشخیص خرابی شاسی نیستند. شاسی قطعه بسیار مهمی است و خرابی آن به شدت روی امنیت خودرو و سرنشینان آن تاثیر می‌گذارد به همین دلیل شما باید با علائم خرابی شاسی آشنا باشید.
کشیده شدن فرمان و ساییده شدن لاستیک های جلو از علائم شایع خرابی شاسی است. البته تشخیص خرابی شاسی زمانبر و بسیار دشوار است به همین دلیل اگر تمام مراحل بالا را انجام دادید و مشکل شما حل نشد برای عیب یابی شاسی خودرو اقدام کنید.

سوالات متداول

آیا لرزش فرمان خطرناک است؟

لرزش فرمان به شدت خطرناک است و به دلایل مختلف رخ می‌دهد اما هر چه سریع تر باید عیب یابی شود زیرا ممکن است باعث سرنگونی و چپ کردن خودرو شود.

چرا هنگام ترمز کردن فرمان میلرزد؟

اگر لرزش ابتدا در پدال و سپس در فرمان احساس می‌شود به احتمال خیلی زیاد مشکل از سیستم ترمز است.

چرا فرمان در سرعت های پایین میلرزد؟

لرزش فرمان در سرعت های پایین به دلیل تاب برداشتن روترهای ترمز است.

دلیل بوی سوختگی ترمز ها چیست؟

این بو به دلیل خرابی ترمز ها است و هرچه زودتر باید لنت ها را تعویض کنید

دلیل صدای جیر جیر ترمز چیست؟

وقتی لنت های ترمز تمام شود این صدا از ترمز ها شنیده می‌شود و باید هرچه زودتر لنت ها را تعویض زیرا ممکن است به روتر ها آسیب برسد

چرا خودرو به یک سمت کشیده می‌شود؟

در مواقعی که خودرو به یک سمت جاده کشید می‌شود بدون اینکه شما فرمان را بچرخانید احتمال می‌رود که کالیپر یکی از ترمز ها خراب شده باشد

چطور بفهمیم سیبک خراب شده است؟

اگر قطعات سیستم تعلیق شما زود خراب می‌شوند و فرمان نیز لرزش دارد می‌تواند نشان از خرابی سیبک باشد

 

اگر قصد خرید روکش صندلی برای خودرو خود را دارید پیشنهاد میکنیم به فروشگاه سایت سر بزنید

ارسال نظر
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
 • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
 • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
 • - لطفا فارسی بنویسید.
 • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
 • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد