وبلاگ

نکات نگهداری از خودرو که مکانیک ها به شما نمی‌گویند

Car maintenance tips | sportsahand

با افزایش قیمت خودرو و قطعات آن قطعا نگهداری از خودرو یکی از مهمترین مسائلی است که باید به آن توجه کنید. یک ماشین چه گران قیمت و چه ارزان قیمت نیاز به نگهداری دارد. دانستن نکات نگهداری از خودرو باعث افزایش عمر آن و کاهش هزینه های شما می‌شود و دقت نداشتن به نکات نگهداری از خودرو ممکن است حتی به قیمت جان سرنشینان آن منجر شود.

هنگامی که خودرو سرد است دور موتور را بالا نبرید

اغلب افراد فکر می‌کنند اگر زمانی که موتور سرد است دور موتور را بالا ببرند به گرم شدن آن کمک می‌‌کنند و فکر می‌کنند این کار موتور را برای رانندگی آماده می‌کند، در حالی که این کار کاملا اشتباه است و آسیب شدیدی به موتور خودرو وارد می‌کند. زمانی که خودرو چند ساعت خاموش بوده ، روغن سرسیلندر به کارتل برمیگردد و زمانی که شما خودرو را روشن می‌کنید و ناگهان دور موتور را بالا می‌برید هیچ روغنی در سرسیلندر ها وجود ندارد. پی به این ترتیب آسیب شدیدی به قطعات بالایی موتور وارد می‌شود.

اگر می‌خواهید در فصل سرما آسیبی به موتور ماشین شما وارد نشود بعد از روشن کردن خودرو اجازه دهید ۳ دقیقه موتور با دور کند درجا کار کند. این کار هم موتور را گرم کرده و برای رانندگی آماده می‌کند، و هم به روغن اجازه می‌دهد که به قطعات بالایی موتور برسد و از آسیب دیدن آنها جلوگیری کند. اما به هیچ عنوان تا وقتی که آمپر خودرو بالا نرفته است دور موتور را بالا نبرید.

استفاده صحیح از کولر ماشین

یکی از سوالاتی که همیشه رانندگان را درگیر کرده، این است که آیا استفاده از کولر ماشین به خودرو آسیب میزند یا خیر. اکثر افراد ترجیه می‌دهند به جای استفاده از کولر ماشین پنجره ها را پایین بکشند زیرا فکر می‌کنند که استفاده از کولر مصرف سوخت را بالا می‌برد درحالی که مصرف سوخت، هنگامی که شیشه های ماشین پایین باشد بسیار بیشتر از زمانی است که کولر ماشین روشن باشد یا به زبان ساده تر رانندگی با شیشه های پایین نسبت به استفاده از کولر، مصرف سوخت بیشتری دارد.

اما استفاده از کولر برای خودرو بدون ضرر هم نیست. کولر نیز مانند دیگر قطعت خودرو انرژی خود را از موتور دریافت می‌کند و استفاده از آن فشاری که به موتور وارد می‌شود را بیشتر می‌کند. اما اینکه چقدر به موتور فشار وارد می‌شود و آیا استفاده از آن به موتور خودرو آسیب می‌زند یا نه کاملا بستگی به خودرو شما دارد. برای مثال فشاری که در اثر استفاده از کولر به پراید می‌آید بسیار بیشتر از پژو ۴۰۵ است اما راه هایی نیز برای کاهش این فشار وجود دارد.

پیشنها ما این است که حداقل ۱۰ دقیقه بعد از شروع رانندگی کولر را روشن کنید که فشار کمتری به موتور وارد شود همچنین بهتر است که به مرور درجه کولر خودرو را بالا ببرید که فشار کمتری به باتری ماشین بیاید و طول عمر مفید باتری خودرو کاهش نیابد. درواقع استفاه از کولر به طور مستفیم باعث خرابی قطعات خودرو نمی‌شود بلکه استفاده نادرست از آن باعث افزایش اصطحلاک خودرو می‌شود. همچنین پیشنهاد می‌کنیم که در زمستان و هوای سرد نیز هر ماه یک بار کولر خودرو را روشن کرده و اجازه دهید چند دقیقه کار کند. این کار مانع از ته نشین شدن گاز و مایع خنک کننده و رسوب کردن آن در داخل مجاری سیستم کولر خودرو می شود.

نگهداری از خودرو با تنظیم باد لاستیک ها

یکی از کار هایی که باید به صورت هفتگی انجام شود و تاثیر مهمی در نگهداری و افزایش عمر خودرو دارد چک کردن باد لاستیک ها است. تنظیم بودن باد لاستیک ها تاثیرات مهمی مثل افزایش فرمانپذیری خودرو، افزایش عمر لاستیک، کاهش اصطحلاک سیستم تعلیق و کاهش مصرف سوخت دارد اما متاسفانه بسیاری از رانندگان این کار را جدی تلقی نکرده و از کنار آن با بی‌توجه عبور می‌کنند. اگر باد لاستیک ها کمتر از میزان استاندارد باشد باعث می‌شود سطح بیشتری از لاستیک با آسفالت تماس داشته باشد و لاستیک زودتر از حالت عادی فرسوده شود.

اما بر خلاف حالت قبلی اگر باد لاستیک ها بیشتر از حالت عادی باشد سطح تماس با جاده کمتر شده و چسبندگی و اصطکاک خودرو کمتر می‌شود. این مساله باعث کاهش فرمانپذیری خودرو و بالا رفتن دما چرخ ها می‌شود و رانندگی شما را با خطر مواجه می‌کند. پیشنهاد ما استفاه از باد نیترو‌ژن است زیرا باعث کاهش دمای لاستیک در استفاده طولانی مدت شده و عمر مفید لاستیک ها را افزایش می‌دهد.

 

نکات نگهداری از ماشین

چک کردن به موقع آب رادیاتور

پیشنهاد می‌شود که آب رادیاتور را هر هفته بررسی کنید. اگر سطح آب بیشتر از ۲ یا ۳ سانتی‌متر افت کرده است به آن آب اضافه کنید، پیشنهاد ما این است که برای رادیاتور از آب مقطر استفاده کنید زیرا آب معمولی به مرور زمان به رادیاتور آسیب می‌زند. همچنین آب رادیاتور باید هر سال ۱ بار به طور کامل تعویض شود.

نکات نگهداری از بدنه خودرو

همه افراد تنها کاری که برای نگهداری از بدنه خودرو انجام می‌دهند شستن آن است. بدنه خودرو حساس ترین بخش آن است و بیشتر از بخش های دیگر نیاز به مراقبت دارد. آیا آخرین باری که بدنه خودرو را واکس زدید را به یاد دارید؟ اکثر افراد هیج توجهی به واکس خودرو نمی‌کنند درحالی که واکس ظاهر بدنه شما را زیباتر نشان داده و باعث افزایش عمر رنگ خودرو می‎‌شود. اکثر متخصصان پیشنهاد می‌کنند که هر ۴ ماه یکبار از واکس برای بدنه خودرو استفاده کنید.

اغلب افراد توجهی به تمیز بودن خودرو خود نمی‌کنند و برای شستن آن به طور کافی وقت نمی‌گذارند برای مثال اهمیتی به پاک کردن فضولات پرندگان نمی‌دهند درحالی که همین فضولات بزرگترین دشمن بدنه خودرو هستند و به رنگ خودرو شما آسیب می‌زنند. بهترین کاری که برای مقابله با این فضولات می‌توانید بکنید پاک کردن آنها قبل از خشک شدن است زیرا بعد از خشک شدن پاک شدن آنها سخت‌تر خواهد شد و اسیدی بودن آنها ممکن است هنگام پاک کردن رنگ خورو را نیز پاک کند.

اگر در مناطق مرطوب و یا در نواحی سرد زندگی می‌کنید پیشنهاد می‌کنیم از یک ضد‌زنگ برای بدنه خودرو استفاده کنید زیرا نمکی در زمستان در جاده ها پاشیده می‌شود با چسبیدن به بدنه خودرو باعث بروز زنگ‌زدگی و از بین رفتن رنگ خودرو می‌شود. همچنین حتما بعد از زمستان خودرو را زیرشویی کنید زیرا نمک چسبیده شده به زیر خودرو و کف گلگیر ها به سرعت باعث بروز زنگ زدگی و فرسودگی می‌شوند. برای دانستن نکات بیشتر پیشنها می‌کنیم مقاله شستن ماشین را مطالعه کنید.

دفترچه خودرو را برای نگهداری بهتر مطالعه کنید

تقریبا می‌توان گفت هیچکس دفترچه راهنمای خودرو را نمی‌خواند. در دفترچه راهنمای خودرو نکاتی درباره تعمیر و نگهداری توصیه شده که اجرای آنها می‌تواند به جلوگیری از بروز مشکل برای خودرو کمک کند.

روغن موتور را چک کنید

بررسی به موقع خودرو از بروز مشکلات بزرگتر جلوگیری می‌کند و رانندگی را برای شما ایمن‌تر می‌کند. طبق آمار از هر ۱۰ خودرو، ۸ خودرو نیاز به تعویض روغن دارند اما راننده از این موضوع اطلاع ندارد. روغن برای ماشین مانند خون برای انسان است و باید به طور مداوم آن را بررسی کنید که مشکلی برای ماشین شما پیش نیاید. وظایف روغن موتور خنک‌کاری موتور، جمع‌آوری آلودگی‌ها و قطعات فلزی معلق در موتور، روانکاری قطعاتی است. سطح روغن موتور باید بعد از خاموش کردن خودرو بررسی شود.

برای این کار ابتدا حتما دقت کنید که ماشین در سراشیبی پارک نشده باشد سپس بعد از خاموش کردن خودرو پنج تا ده دقیقه صبر کنید تا روغن از سرسیلندر و دیواره‌ی سیلندر به سمت کارتل برگردد. طبق گفته متخصصان برای بازدهی بهتر خودرو بهتر است هر ۸ هزار کیلومتر روغن موترو را به طور کامل تعویض کنید.

 

نگهداری از ماشین صفر | اسپرت سهند

تعویض به موقع روغن گیربکس

وظیفه روغن موتور کمک به کارکرد روان‌تر چرخ‌دنده ها و بالا بردن عمر گیربکس است پس طبیعتا تعویض به موقع آن نقش مهمی در کارکرد خوردو دارد. فرقی نمی‌کند که گیربکس اتومات است یا دستی در هر صورت نیاز به تعویض روغن دارد. پیشنها ما این است که هر ۵۰ تا ۱۰۰ هزار کیلومتر اقدام به تعویض روغن گیربکس کنید. این کار نه تنها باعث کارکرد بهتر گیربکس می‌شود بلکه باعث کاهش سر و صدای گیربکس نیز می‌شود. با توجه به رنگ روغن موتور می‌توان کیفیت روغن را تشخیض داد. برای این کار به روغن خودرو نگاه کنید، اگر روغن تغیر رنگ داده بود یا اینکه تیره و قهوه ای شده بود باید روغن گیربکس را تعویض کنید.

تعویض تسمه تایم

تسمه تایم ها زمان مشخصی برای تعویض ندارند اما بسته به هر ماشین بین ۶۰ تا ۱۰۰ هزار کیلومتر نیاز به تعویض پیدا می‌کنند. اما راه هایی برای تشخیض اینکه آیا تسمه ماشین نیاز به تعویض دارد یا خیر می‌توانید از قانون بند انگشت استفاده کنید به این صورت که اگر در یک بند انگشت از تسمه بیشتر از ۳ ترک وجود دارد تسمه تایم نیاز به تعویض شدن دارد. اما نشانه های دیگری نیز برای تشخیض خرابی تسمه تایم وجود دارد. برای مثال

  • صدای جیر جیر موتور
  • گودشدگی یا ترک خوردگی تسمه
  • نقاط نرم شده یا ضعیف در تسمه
  • بلند شدن پلاستیک رویین تسمه
  • بخار یا دود خارج شونده از زیر کاپوت
  • نشانه‌هایی از بیش از حد داغ شدن موتور

نکات نگهداری از باتری ماشین

همانطور که همه شما می دانید باتری ماشین قیمت کمی ندارد و نگهداری درست از آن تاثیر زیادی در افزایش عمر ماشین دارد. برای مثال هنگامی که از خودرو به صورت طولانی مدت و بیشتر از ۲ هفته استفاده نمی‌کند باتری آن را جدا کنید. همچنین هنگام اتصال باتری به ماشین حتما به تمیز بودن قطبیت های آن توجه داشته باشید زیرا کثیف بودن آن باعث کاهش تماس و رسانایی جریان برق باتری می‌شود.

به هیچ عنوان قطبیت های باتری را به یکدیگر اتصال ندهید زیرا به راحتی باعث سوختن باتری ماشین خود می‌شوید. همچنین این مورد را نیز در نظر داشته باشید که هنگام اتصال باتری ابتدا قطب مثبت و سپس قطب منفی را متصل کنید. پیشنهاد می‌شود که سرباتری قطب منفی را محکم نبندید.

اما چطور بفهمیم باتری ماشین خراب شده است. ولتاژ طبیعی باتری ماشین بین ۱۴ تا ۱۴/۵ است و اگر این اندازه تغییر کند یا کم و زیاد شود می توان نتیجه گرفت که باتری سیستم شارژ درستی ندارد. اما اگر باتری شما بوی تخم مرغ گندیده می دهد متاسفانه باید بگوییم زمان خرید یک باتری نو رسیده و شم باید باتری ماشین خود را تعویض کنید. یکی از عواملی که باعث کاهش عمر باتری ماشین می‌شود قرار گرفتن باتری در معرض سرما است. پیشنهاد می‌کنیم که برای سلامت باتری ماشین در زمستان آن را در پارکینگ یا جای گرم نگهداری کنید. همچنین بهتر است از باتری های سیلد یا اتمی استفاده کنید. این باتری ها طول عمر بیشتری دارند و دیر تر دچار فرآیند سولفات می شوند که خیلی می تواند موثر باشد.

 

بالا بردن عمر خودرو

تعویض به موقع فیلتر هوا

هوا نیز همانند بنزین برای کارکرد موتور مهم است و نرسیدن یا محدود شدن رسیدن هوا به موتور کارکرد آن را با اختلال مواجه می‌کند. اگر هوا به اندازه کافی به موتور نرسد مصرف سوخت آن افزایش پیدا کرده و دود خروجی از اگزوز ها نسبت به قبل افزایش پیدا می‌کند. فرسوده شدن فیلتر هوا می‌تواند باعث کاهش قدرت و عملکرد موتور شده و حتی باعث خرابی آن شود. رانندگی در ترافیک های تهران و شهر های بزرگ یا رانندگی در مناطقی که گرد و خاک زیادی در هوا زیاد است مثل روستا ها، فیلتر هوای ماشین خیلی زود کثیف و فرسوده می‌شود و نیاز به تعویض پیدا می‌کند.

اکثر مکانیک ها توصیه می‌کنند که فیلتر هوا را هر ۱۰ تا ۱۵ هزار کیلومتر عوض کنید. با این حال اگر اکثر اوقات در ترافیک به سر می‌برید یا در مناطق پر گرد و غبار یا روستایی زندگی می‌کنید پیشنهاد می‌کنیم هر ۶ هزار کیلومتر فیلتر های ماشین را چک کنید. راحت ترین راه برای تشخیض اینکه آیا وقت تعویض فیلتر هوا است یا نه دیدن آن است. رنگ اصلی فیلتر سفید است، اما اگر قهوه‌ای یا سیاه شده باشد باید تعویض شود. همچنین روشن نشدن موتور نیز می‌تواند یکی از علائم فرسودگی فیلتر هوا باشد پس اگر ماشین به سختی روشن می شود، اولین موردی که باید بررسی کنید، فیلتر هواست.

 

سوالات متداول

چقدر صبر کنیم تا موتور گرم شود؟

برای آسیب نرسیدن به موتور خودرو بهتر است حداقل ۵ دقیه موتور در حالت درجا کار کند تا گرم و آماده حرکت شود.

آیا استفاده از کولر به ماشین آسیب می‌رساند؟

خیر، اما پیشنهاد می‌شود در ترافیک از کولر ماشین استفاده نکنید.

آیا زیاد بودن باد لاستیک خوب است؟

خیر، زیاد بودن باد لاستیک باعث کاهش سطح تماس چرخ با جاده می‌شود و کنترل خودرو را با مشکل مواجه می‌کند.

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *